Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

BarnImages.com-14-1024x679

Dikkat eksikliği ve hiperaktivie bozukluğu (DEHB), sıklıkla “yerinde duramayan, aşırı hareketli”, “hayallere dalan”, “dalgın, sakar, unutkan” . vb. pek çok sıfatla nitelenen çocuklarla gündeme gelen tanılamalardır. Günümüzde 30 çocuktan 2’sinde DEHB görülmektedir. Anne babanın yetiştirme biçimiyle doğrudan bağlantısı olmayan, kalıtsal özelliklerin baskın olduğu çocuğun davranışlarını kontrol etmesi ve dikkatini vermesi ile ilgili bir rahatsızlıktır.

DEHB hiperaktivite ve dikkat eksikliği olarak iki boyutta incelenir. Hiperaktivite; yerinde duramama, sessiz sakin oyun oynayamama, çok konuşma, sıra beklemekte zorlanma ve soru bitmeden cevaplama vb. belirtiler ile seyreder. Dikkat eksikliği ise, yönergeleri takip edememe, dikkatini vermekte zorlanma, detayları gözden kaçırma, unutkanlık ve düzensizlik vb. belirtilerle gözlenir. Aşırı hareketlilik olarak tanımlanan hiperaktivite DEHB’nin tanılanması için yeterli değildir. Bir çocukta hiperaktivite olmadan da DEHB olabilir. Yani bazı çocuklarda aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ön plandayken bazı çocuklarda ise dikkatsizlik ön planda olabilir. Büyük bir çoğunluğunda ise her iki gruptan şikayetler birlikte görülür.

Sıklıkla başka durumlar ile karıştırılabileceğinden DEHB tanısı için alanında uzman kişiler tarafından değerlendirme yapılması tanı ve tedavi için önemlidir. Herhangi bir tedavi yöntemine başlamadan önce mutlaka uzman kişilerden destek alınmalıdır.