Uyku Problemleri

pexels-photo-60252

Düzenli bir yaşam çocuklar için doğumdan itibaren önem taşımaktadır. Düzenli uyku ise hem fiziksel hem de ruhsal sağlıkları için gereklidir. Kolay uyumayı sağlayan bir davranış, bir yol bulmak ve bunu giderek alışkanlığa, bir “uyuma ritüeline” dönüştürmek  en temel yardımcıdır.  Böylelikle sabit ve düzenli bir uyuma ritüeli çocuğa güven vererek onu sakinleştirecektir. Uyku alışkanlığının kazanılmasında ebeveynlerin kararlı ve tutarlı tavrı önemli bir rol oynamaktadır.

Uyku alışkanlığının kazanılması sırasında ebeveynler ile çocuk arasında oluşabilecek birçok problemin yanı sıra, bu alışkanlığın kazanılmasından sonra da dönem dönem bazı problemler ortaya çıkabilir. Uyku problemi çocuklarda uykuya dalmada güçlük ya da uyuyamama, gündüzleri uyuklama ya da sürekli uyku hali veya uyku sırasında alışılmadık ya da istenmeyen hareketler (kabuslar, uykuda konuşma, diş gıcırdatma, uyurgezerlik, uyku terörü ve uyku apnesi) şeklinde kendini gösterebilir.

Uyku problemlerinin nedenleri çok geniş bir yelpazede olabileceği için genellikle çocuğun öyküsünü iyi araştırmak ve bulgulara göre tedaviyi planlamak gereklidir. Ateşli hastalıklar, yetersiz ya da problemli beslenme gibi sebeplerden dolayı oluşan uyku problemlerini çocuğun gelişimini takip eden bir uzman doktorla birlikte takip etmek önemlidir. Öte yandan uyku problemleri çocuğun evindeki fiziksel koşullar, yatma zamanı, uyuma ortamının ve/veya saatlerinin sık değişimi gibi anne baba tutumlarından  da ileri gelebilir. Ya da tamamen çocuğun içsel dünyasının bir yansıması olarak depresyondan, kaygı ve korkulardan, anne-baba-çocuk arasındaki ilişkinin niteliğinden, ebeveynlerin evlilik çatışmasından ve anne babanın yetersizliği ya da yokluğundan kaynaklanabilir.

 Uygun tedavi için mutlaka uzman psikologlar tarafından değerlendirilmesi ve aile olarak destek alınması gereklidir.