FİLM ÖNERİSİ: Cesur

Çocuklar için film önerisi: CESUR

 

Ben olmanızı istediğim kişi miyim, ben miyim? Kendim olduğumu nasıl anlarım? 

Çocuklar büyürken ebeveynler sıklıkla onları en iyi şekilde yetiştirme kaygısına düşerler. Büyüyen çocuklarının kimlik geliştirdiğini ve olmaya başladığı kişiyi görebilmek zaman zaman arka planda kalır. Ve çocukların sıkıştığın sorular arasına şunlar düşer; Ben olmanızı istediğim kişi miyim, ben miyim? Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz Cesur filmi. Çocukluktan ergenliğe geçiş öncesi ebeveyn ve çocuk arasındaki dengeye dair mesajlar içeren bir çizgi film.

Bu film, klasik bir krallık geleneğinden gelen Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’ un kızı Merida’nın kendi kimliğini bulma yolculuğunu konu alıyor. Her aile gibi bu kraliyet ailesi de tek kızlarının ve klanlarının geleceği için yüzyıllık gelenekleri takip etmesini öneriyorlar. Ancak klasik prenses tanımlamalarına uymayan prenses Merida kaderinin kendi ellerinde olduğunu düşünerek kendisi için hareket ediyor ve reddettiği şeyleri dillendirmeye çabalıyor; kalede oturup prens beklemek, dikiş nakış öğrenmek, evlenmek… Fakat ebeveynleri ile arasındaki iletişimsizlik yüzünden bir türlü sesini duyuramayan Merida sonunda dürtüsel bir hareketle büyücüye gidip bir bilek diliyor ve cesaret içeren serüven başlıyor.

Ebeveyn çocuk iletişimini özellikle de anne kız iletişimini odak noktası olarak alan bu film, hem annenin hem de kız çocuğunun kendi bakış açılarını ortaya koyarak izleyicilere bu durumu karşılaştırma imkanı sunuyor. Daha pek çok çeşitli duygu anlatsa da ana tema da aile içi iletişim yer alıyor.

Pek çok ebeveyn çocuğunun büyüyerek artık kendi kararlarını, isteklerini, hayallerini veya yapmak istediklerini anlatmaya başladığı ergenliğe giden o yolda zorlanmaktadır. Küçük yavrularının kendilerini eskisi gibi dinlemediğini ve kendisine göre hareket ettiğini görmek pek çok ebeveyn için kafa karıştırıcı duygulara yol açmaktadır. Bu filmde, tam ergenlik öncesi dönemde kendi kimliğini bulmaya, isteklerini dile getirmeye çabalayan sıra dışı bir prensesin mücadelesi ile onun iyiliğini düşünen ancak çaresiz hisseden annesinin kendi iç dünyaları anlatılıyor. Duyguları ve isteklerinin yansıması iç dünyaları kadar tavır ve görünüşlerinin yansıması dış dünyaları da değişen çocukların kendi kimliklerini bulma çabaları gözler önüne seriliyor. Hemen bunun yanı başında çocuğunun artık eskisi gibi, bebek olmadığını ve kendisini dinlemekten uzaklaştığını gören sıkışmış bir ebeveyni görüyoruz. Kızının toplumsal cinsiyet rollerine karşı duruşu karşısında çaresiz kalan ve bu his ile beraber baskıcı ve otoriter bir anneye dönüşen Kraliçeyi izliyoruz. Sonunda işler durulduğunda hem anne hem de kız değişmiş ve dönüşmüş olarak karşımıza çıkıyor. Cesur, hayatın değişken akışında en önemli olanın ebeveyn çocuk arasındaki ilişki ve iletişim olduğunu anlatan bir film olduğu için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film, çocukluktan ergenliğe geçiş döneminin hem çocuk hem de ebeveyn için ne kadar zorlu geçebileceğini vurgulayan bir temaya sahiptir. Her zorlu dönemde olduğu gibi bu dönemde de çıkış yolunun aile içindeki iletişimin açık ve sürekli oluşuna dayandırır. Çünkü ebeveynler çocuklarını dinlemek ve geliştirmek ile onların kendi kimliklerini bulmalarına katkı sağlayabilirler. Çocuklar bu filmden dinlemenin önemini algılarken anlatmanın ve ifade etmenin de bir o kadar değerli oluşunu fark edebilirler. Aile zorlu dönemleri atlatırken güvenle kenetlenebileceğimiz bir yer olur.

Film ebeveynler için de besleyici öğüt ve öneriler içermektedir. Aile içi açık iletişim, çocuğun ifade etmesine izin verebilme ve yargısız dinleyebilme kapasitesi üzerine temellenir. Kimliklerini arayan çocuklar ebeveynin olmasını istediklerini gibi olmadıklarında aynı soruları ebeveynin de kendine sorması gereklidir; Çocuğum olmasını istediğim kişi mi, kendisi mi? Kendisi olduğunu nasıl anlarım

Ebeveynler için dipnot;

Film toplumsal cinsiyet rolleri karşısında bambaşka bir prenses modeli çizmekte; cesur, özgür, atletik ve herhangi bir romantik ilişki ilgisi olmayan bir prenses. Ancak içine düşülen zorluklar sebebiyle bazı korkutucu savaş sahneleri özellikle 7 yaş altı çocuklar için korkutucu olabilir. Mesela korkutucu büyüklükte olan Mor’Du ayısı ile yapılan sahneler, Merida’nın ayıya dönüşen annesi karşısında zorlandığı anlar, Kral Fregus’un karısını bilmeden ipler ile bağlayıp öldürmeye çalıştığı sahneler gibi. Bazı çocukların etkilenebileceği akılda tutulması gereken bir başka konu ise mavi ışık saçan periler ile büyü yapan bir cadı. Bu tür kaygı ve korku verici sahnelerin çocukları rahatsız edebileceği akılda tutularak, onları sakinleştirmek ve olaylar hakkında konuşarak izlemek önemli olacaktır. Her ne kadar film cesur bir kadın karakter üstüne odaklansa da arka planla birbirlerine kötü davranan erkek figürler de mevcuttur. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, prensesin diğer prenseslere neden benzemediği, toplumsal cinsiyet rollerinin neler olduğu, cesaretin ve öz kontrolün ne demek olduğu konuşulup çocuklara daha fazla düşünce için fırsat verilebilir.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 8 yaş ve üzeri çocuklar için izlemesi eğlenceli ve öğretici bir filmdir.

CESUR (BRAVE) 

Pixar – 2013

İyi seyirler