SANAT TERAPİSİNE dair merak edilenler

 

-Sanat Terapisi nedir?

Sanat terapisi, katılımcıların sanatsal ifade yoluyla iç dünyalarını keşfetmelerine ve duygusal zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmayı hedefleyen bir terapi türüdür. Resim yapma, çizim, heykel yapma, müzik yapma, dans etme, drama, yazma süreçler aracılığıyla duygusal, zihinsel ve ruhsal sağlık sorunlarına yönelik destek sağlanır. Aynı zamanda yaratıcılık ve sanatsal aktiviteler, terapötik sürece derinlik ve esneklik katar. Sanat terapisi katılımcıların yaratıcı süreçlerini kullanarak kendi iç dünyalarını keşfetmelerine ve duygusal deneyimleriyle başa çıkmalarına yardımcı olur. Bir sanat terapisti, katılımcıları sürecine rehberlik eder ve terapötik amaçlar doğrultusunda sanatsal ifadeyi kullanır. Terapist, katılımcıların duygusal deneyimlerini anlamalarına ve olumlu değişiklikler yapmalarına yardımcı olur.

 

-Sanat Terapisi kişilere nasıl yardımcı olur?

Sanat terapisi, kişilere duygusal ifadenin artması, rahatlama, duygusal farkındalık, özgüven ve kendini ifade etme becerisinin artması gibi çeşitli yollarla yardımcı olabilir. Sanat terapisi, katılımcılara duygularını daha derinlemesine anlamaları ve farkındalık geliştirmeleri için bir yol sağlar. Sanatsal süreç, kişilerin sözel olarak tıkandıkları noktalarda kendi iç dünyalarını keşfetmelerini ve anlamlandırmalarını kolaylaştırır. Kendi yaratıcı eserlerini üretme deneyimi kişilere kendilerini ifade etme konusunda cesaret verir. Sanat terapisi, aynı zaman da travma sonrası stres bozukluğu ve diğer travma sonucu yaşanan zorluklarla başa çıkmada da yardımcı olabilir. Kişiler, sanatsal süreçlerle travmatik deneyimlerini işleyebilir ve iyileşmeye yönelik adımlar atabilirler. Bu yöntem stresle başa çıkma becerilerini güçlendirerek zorlu yaşam olaylarına karşı daha dirençli olmayı sağlayabilir ve başkalarıyla daha iyi iletişim kurma becerisinin geliştirmesine yardımcı olabilir. Ek olarak sanat terapisi, kişilerin dikkatini toplama ve konsantrasyon becerilerini artırma konusunda destekleyici olabilir.

 

– Sanat Terapisi almak için herhangi bir sanat eğitimine ihtiyaç var mıdır?

Hayır, sanat terapisi almak için herhangi bir sanat eğitimine ihtiyaç yoktur. Çünkü sanat terapisi, kişinin sanat eserleri üretmesi veya sanatsal yeteneklerini sergilemesi üzerine odaklanmaz. Sanat terapisi, kişilerin duygusal ifadelerini arttırabilmek ve iç dünyalarını keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla sanatsal aktivitelerin terapötik olarak kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Terapinin temel odak noktası, kişinin kendini ifade etmesi, duygularını açığa çıkarması ve içsel dünyasını anlamlandırmasıdır. Bu teknikte sanatsal süreç kendini keşfetme amacıyla kullanılır. Sanat terapisi seansları sırasında kişiye özel bir rehberlik sunan ve terapötik sürece rehberlik eden nitelikli bir sanat terapisti vardır. Terapist, katılımcıların duygusal deneyimlerini anlamalarına, olumlu değişiklikler yapmalarına ve kişisel gelişim süreçlerini desteklemelerine yardımcı olmak için sanatsal ifadeyi kullanır. Dolayısıyla, sanat terapisine katılmak için önceden herhangi bir sanat becerisine sahip olmanız gerekmez.

 

-Sanat Terapisi ne kadar sürer?

Sanat terapisi alan kişinin terapötik sürecinin uzunluğu, kişinin ihtiyaçlarına, hedeflerine ve terapi sürecinin niteliğine bağlı olarak değişebilir. Terapi sürecinin süresi yani terapinin ne zaman sonlanacağı, terapiye başlamadan önce sanat terapisti ile yapılan bir değerlendirme görüşmesi sırasında belirlenir. Terapi sürecinin süresi, katılımcının terapiye olan yanıtına, hedeflerine ne kadar ulaşıldığına ve kişisel terapi ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Sanat terapisi, kısa dönemli veya uzun dönemli olarak uygulanabilir. Öte yandan bir sanat terapisi seansı genellikle ortalama bir saat sürebilir. Unutulmamalıdır ki her kişi farklıdır ve herkesin terapi ihtiyaçları ve süresi farklı olabilir. Bazı kişiler için kısa süreli ve odaklı terapi yeterli olabilirken, diğerleri için daha derinlemesine ve uzun süreli bir süreç gerekebilir. Önemli olan, katılımcının terapi sürecinden en iyi şekilde faydalanabilmesi için terapistle iş birliği içinde uygun bir terapi planı oluşturulmasıdır.

 

-Evde yapılan sanat çalışmaları ile Sanat Terapisi farklı mıdır?

Evet, evde yapılan sanat çalışmaları ve Sanat Terapisi arasında önemli farklar vardır. İki kavram, farklı amaçlar ve süreçlerle ilişkilidir.

Evde yapılan sanat, bireylerin kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sanatsal aktiviteleri eğlence, kişisel tatmin veya yaratıcılık amaçlı gerçekleştirdiği bir aktivitedir. Öte yandan Sanat Terapisi profesyonel bir terapist rehberliğinde gerçekleştirilen, duygusal, psikolojik ve ruhsal sağlık sorunlarını ele almak ve tedavi etmek amacıyla kullanılan bir terapi türüdür. Sanat terapisinde, sanatsal aktiviteler terapötik amaçlar için kullanılır ve katılımcıların duygusal ifade, keşif, iyileşme ve kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlanır. Evde yapılan sanat aktiviteleri bireylerin kendi tercihlerine göre, genellikle bireylerin boş zamanlarında hoşça vakit geçirmek ve kişisel keyif almak için, kendi ilgi alanlarına ve yaratıcılığına bağlı olarak özgürce üretilen eserleri içerir. Sanat terapisinde ise kişiler nitelikli bir sanat terapisti tarafından yönlendirilirler. Sanat Terapisinin temel amacı olan katılımcıların duygusal ve ruhsal sağlık sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olma ve zorluklarla yüzleşmelerinin desteklenmesine uygun olan eserler üretilir. Terapist, katılımcılara sanatsal aktiviteler aracılığıyla rehberlik eder, terapötik süreci destekler ve kişilerin duygusal ifade ve keşfetme süreçlerine yön verir.

 

-Sanat Terapisi hangi problemlere yardımcı olabilir?

Sanat terapisi kişinin kendini ifade etmesini, duygusal zorluklarla başa çıkmasını ve kişisel gelişimini desteklemeyi amaçlasa da çeşitli psikolojik, duygusal ve ruhsal sağlık sorunlarına yardımcı olabilir. Anksiyete, depresyon, Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), özgüven eksikliği ve öfke yönetimi, iletişim ve ilişki sorunları, öğrenme güçlükleri gibi pek çok soruna destek sağlar. Öte yandan Sanat Terapisi kişilerin stres ve başa çıkma becerilerini de güçlendirerek yaşam kalitelerini arttırır.

Sanat terapisi, çocuklardan yetişkinlere ve yaşlı yetişkinlere kadar farklı yaş gruplarındaki kişilere yönelik uygulanabilir. Önemli olan, terapötik sürecin nitelikli bir sanat terapisti tarafından yürütülmesidir, çünkü terapist, kişiye uygun süreçler ve yöntemlerle çalışarak en iyi sonuçları elde etmeye yardımcı olabilir.

 

Uzman Klinik Psikolog Börte Özdemir Ünal