FİLM ÖNERİSİ: Turbo

Çocuklar için çizgi film önerisi: TURBO

 

Hayallerinden bile hızlı olmak ister miydin?

Genelde alışık olduğumuz alanları kolayca bırakmak ve bilinmeze doğru açılmak kolay değildir. Bu duruma “rahat bölge/alan” denir. Oysa hayaller için alışık olunan ortamın dışına çıkmak ve bunun için çabalamak gerekir. Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz TURBO filmi. Hayallerinin peşinden gitmek için cesaret veren bir çizgi film.

Bu film, hız tutkunu, hayalperest bir salyangozun, Turbo’nun sıra dışı kazası sonucu hayatındaki değişimi konu alıyor. Turbo vaktinin çoğunu yarış videoları izleyerek ve kendi hız rekorunu geçmek için antrenman yaparak geçirmektedir. İçinde yaşadığı salyangoz toplumunun ritüelleri ona saçma gelmektedir. Onun çok daha büyük hayalleri vardır. Birlikte çalıştığı salyangoz arkadaşları Turbo’yu hayalperest olduğu için suçlayarak kendisini dışlanmış hissettirirler. Bir gün Turbo daha hızlı olabilmek için dilek dilerken bir araba kazası geçirir ve Nitrous Oxide sayesinde araba benzeri özelliklere sahip olur. Yanıp sönen far gibi gözler, stop lambasına benzeyen bir kabuk ve hız dahil olmak üzere birçok yeteneği olur. Asıl macera ise tam bu noktada, Turbo’nun uyumsuz salyangoz arkadaşları ve onu destekleyen insan arkadaşı Tito ile dünyanın en büyük hız yarışı olan Indy 500’e doğru gittiklerinde başlar. Küçük kahraman artık arkada bahçede saklanmak yerine tüm cesaretini toplayıp hayallerinin peşinden koşmaktadır.

Sonuçları şaşırtıcı olmayan ve negatif bir mesaj içermeyen, bu anlamanda güvenli sınırlarda kalan eğlenceli bir film olması bu filmi öne çıkaran özelliklerdendir. Çocuklar hayallerinin peşinde koşan ve bunun için çabalayan karakterlere diğer animasyonlardan alışkın olabilirler. Bu film, aynı temayı çok daha eğlenceli bir çerçeveden sunup hayal kurmanın, sebat etmenin ve çalışmanın önemini bir kez daha vurguluyor.

Bu film çocuklara çok klasik bir yoldan hayalperestliğin, hedef uğruna çalışmanın ve sebat etmenin önemini gösteriyor. Zorlukların hayallere giden yolda olabileceği ancak sabırla ve çabayla aşılabileceği vurgulanmış. Tabi ki topluluktan farklı olmanın ve büyük düşünmenin faydaları da film içinde verilmiş olan temalardandır. Ayrıca çevremizdeki insanlardan destekleyici ve pozitif mesajlar almanın yarattığı farka da vurgu yapmadan geçmemişler. Çocuklar bu film aracılığı ile ortak bir amaç uğruna birlikte hareket etmenin ve yardımlaşmanın yarattığı pozitif enerjiyi de eğlenceli bir şekilde öğrenebilirler.

Ebeveynler için dipnot;

Film çocuklara hayallerin peşinden gitmenin ve çabalamanın önemini sunsa da nadir olarak bazı sahnelerin kaygı verici ya da korkutucu olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle küçük çocukların bazı hızlı yarış sahnelerinden (kaza veya yaralanma olmamasına rağmen) ya da kargaların salyangozlara saldırdığı sahnelerden korkması olasılıklar dahilindedir. Bu tür kaygı ve korku verici sahnelerde çocukları sakinleştirmenin önemli olduğu ve olaylar hakkındaki hislerini ifade etmelerine yardımcı olmak gerektiği izlerken akılda tutulmalıdır.

Ek olarak, yaşı daha büyük çocukların Turbo’nun yaşadığı kaza sonrası geçirdiği evrimle ilgili olarak akıllarında gerçekçiliğine dair şüpheler oluşabilir. Bu durumda ailelerin çocuklar merak eder ise konuşabilecekleri başka bir konudur. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına çocuklarla geleceğe dair var olan hayalleri ve bu hayallerin gerçekçiliği tartışılabilir. Eğer bir hayali yok ise hayal kurması için cesaretlendirilebilir. Böyle bir hayal olduğunda kendisine kimin nasıl destek olacağı da ebeveyn çocuk ilişkisini kuvvetlendirebilecek konuşma alanlarındandır.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 6 yaş ve üzeri çocuklar için, izlemesi eğlenceli ve çok öğretici bir filmdir.

TURBO

DreamWorks – 2013

İyi seyirler