BAĞLANMAYI DESTEKLEYEN OYUN OYNAMAK

Çocuklar kelimeleri yetişkinler gibi kullanamadıkları için kendilerini oyun yolu ile ifade ederler. Dünyayı oyun yolu ile keşfeder ve öğrenirler. Daha sonra kendi deneyimlerini yani öğrendiklerini de oyun üzerinden tekrar ederler. Duygu ve düşüncelerini oyun yolu ile anlatarak rahatlarlar. Yani oyun çocuklar için bir iletişim biçimidir.

Her çocuk anne babası ile oynamaktan keyif alır. Anne babası ile oynayan çocuklar, sevildiğini, görüldüğünü ve anlaşıldığını hisseder. Bu durum, tüm çocukların aslında temel bir ihtiyaç olan bağlanma ihtiyaçlarını derinlemesine tamamlar. İlişki içinde verilen oyun, bağlanmayı kuvvetlendiren en doğal yol haline gelir. Böylece anne babalar çocukları ile oyun oynayarak onlarla olan bağlarını kuvvetlendirebilirler.

Bağlanmayı kuvvetlendiren oyunlar oynamak, birisiyle konuşmak kadar zor olabilir. Çünkü aslında kişi oyun üzerinden iletişim kurmaya çalışır. Alışılageldik oyun kalıplarımız aslında kendi ebeveynlerimizden gördüğümüz oyun oynama şekillerimizdir. Bu sebeple oyun oynama tarzımızı bazı genel prensipler ışığında gözden geçirmekte fayda var.

10 adımda neler yapabiliriz?

  1. Oyunu çocuğun yönlendirmesine izin verin. Çocuklar ihtiyaçlarını bilirler ve oyunun nasıl oynanması gerektiğini size gösterirler. Bu sebeple oynamak istedikleri şeyi göstermelerine izin verin ve eşlik edin.
  2. Oyun içinde çocuğun yönlendirmelerine ya da oyun oynama şeklini düzeltmekten kaçının. Düzeltmek adına yapacağınız müdahaleler oyunun gidişatını değiştirebilir ve kontrolün çocukta olmadığını gösterir.
  3. Oyun çocuğun size kendisini anlatmasıdır. Bu yüzden oyun sırasında ona bir şeyler öğretmekten kaçının. Sadece dinleyin ve oyunu oynayın. Öğretmek istediğiniz şeyi diğer zamanlarda öğretin.
  4. Oyunlarınızın çocukla iletişim halindeyken olmasına dikkat edin. Oyun alanlarınızda sizin dikkatinizi dağıtabilecek telefon, televizyon gibi elektronik aletlerin kapalı olduğundan emin olun.
  5. Çocuğunuzu en iyi siz tanıdığınız için oyunlarının anlamları olduğunu düşünebilirsiniz. Bu doğru olabilir ancak analiz etmekten ve bunu çocuğunuza söylemekten kaçının. Çocuğunuzun analize değil, onunla oynamanıza ihtiyacı var.
  6. Oyunlarınızın bol bol kahkaha içermesine dikkat edin. Çünkü kahkaha çocukların gerginliklerini ve streslerini güvenli bir şekilde atmalarına yardımcı olur.
  7. Herhangi bir sebeple oyun içinde çocuğunuza lakap takmayın. Onunla ve onun duyguları ile alay etmediğinizi anlaması size güvenmesi için önceliklidir.
  8. Çocuğunuzun sinyallerine kulak verin. Eğer oyun içinde herhangi bir şey onu rahatsız ediyorsa düzeltmeyi deneyin. Eğer çocuğunuz ağlıyorsa, o an oyun oynamaktan vazgeçin. Dikkatini başka bir oyuna çekerek dağıtmayın ve sakinleşmesine yardımcı olun.
  9. Herhangi bir sebeple çocuğunuz ile oyun oynayamıyorsanız bunu kendisine açıkça söyleyin. Açıklamanızı yaparken nedenleriniz konusunda net olun ve kendisi ile oyun oynayabileceğiniz başka bir zaman belirletin. Mutlaka verdiğiniz sözü tutun.
  10. Oyunlar sırasında sadece çocuğunuzun değil sizin de eğlenmeniz önemli, kendinize çocuğunuzla birlikte eğlenebilmek için izin verin.

Bu yazı bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Tanı ve tedavi amacı için psikolojik veya psikiyatrik desteğe başvurmaktan çekinmeyin.

 

Klinik Psikolog Börte Özdemir