FİLM ÖNERİSİ: 6 Süper Kahraman

Çocuklar için çizgi film önerisi: 6 SÜPER KAHRAMAN

 

Gizli kalmış yeteneklerin sana yardım edebilir mi?

Zorlayıcı yaşam olaylarının üstesinden gelmek her zaman kolay değildir. Hepimiz içimizde saklı olan güçlü yanları bularak kaynaklara çevirebiliriz. Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz 6 Süper Kahraman filmi. Hem eğitici hem öğretici, hem de ebeveynler olarak izlerken çocuğunuzla beraber keyif alabileceğiniz bir çizgi film.

Bu film, teyzesiyle yaşayan iki erkek çocuğunun robot üretme merakını anlatarak başlıyor. Baş kahraman Hiro robotlarını yasa dışı yarışlarda kullanırken abisi Tadashi bir üniversitede herkesin faydalancağı bir ilkyardım robotu üzerine çalışmaktadır. Bunu gören Hiro’nun yeteneklerini artık daha iyi bir şekilde kullanmaya karar vermesinin hemen ardından, abisini bir patlamada kaybetmesiyle hayatı altüst olur. Ve bu yas ile nasıl başa çıkacağını bilemez.

Ergenliğinin henüz başında olan Hiro hem yaşadıkları hem de kendi hormonları sebebiyle pek çok duygu arasında gider gelir. Tüm bunlar olurken abisinin arkadaşları da onun arkasındadır. Kayıp ve yas ile başa çıkmayı konu alan bu film, arkadaşlığın ve sosyal desteğin önemini vurgularken kişinin kendi içsel kaynaklarını bulmasının da öneminin altını çizmektedir.

Kayıp ve yas konusu söz konusu bir çocuksa yönetmesi çoğu zaman zorlu bir konudur. Sürecin içinde neler yaşanabileceğine, hangi duyguların doğal, hangi süreçlerin olası olabileceğine dair çocukları bilgilendirmek çoğu aile için zordur. Bu filmde, abisini kaybeden Hiro’nun bu süreçteki üzüntüsü, hüznü, öfkesi ve boşvermişliği gibi pek çok duygu sevimli bir sağlık robotu tarafından tanımlanmakta ve anlatılmaktadır. Abisinin cesaretlendirmesi sayesinde fikirleri değişen Hiro, yine abisinin ürettiği robot ile beraber iyileşmenin yollarını aramaktadır. Robotun kendisini iyileştirme yolu araması ise çocuklara rehberlik edecek yollarlı gösteren maceralarla doludur. Zor zamanların üstesinden gelirken sosyal desteğin, şefkatin ve kendi içsel kaynaklarımızın önemini çocukların anlayabileceği şekilde anlatan bir film olduğu için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film, çocukların kayıp ve yas sürecine dair yaşanması normal duyguları tanıyabilir ve bu tür durumdaki biri için daha empatik olabilirler. Çok yakın birini kaybetmiş birine nasıl destek olunacağına dair yollar öğrenirler. Aynı zamanda öz kaynakların bulunmasının önemini vurgulayan bu film çocuklara kendi yeteneklerini başkalarına yardım etmek için nasıl kullanacakları hakkında cesaret verir. Benzer şekilde ebeveynler de bu filmin ardında çocukları ile yas sürecini konuşabilir, bu dönemdeki duyguların ifadesini ve desteğin içeriğini beraberce belirleyebilirler.

Ebeveynler için dipnot;

Film arkadaşlığı, kendi yeteneklerini başkalarına yardım için kullanma gibi temel mesajları hedef alsa da zaman zaman korkutucu öğeler içeren sahnelere de eşlik etmektedir. Örneğin anne baba ve abi kaybı gibi ağır bir başlangıç çocuklarda çeşitli kaygılara yol açabilir. Buna ek olarak sağlık robotunun sevimli hareketlerinin yanında bazı insanların öldürüleceği ile ilgili sahneler de tavsiye edilen yaştan küçük çocuklarda korkuya sebebiyet verebilir. Bu kaygı ve korkularla ilgili olarak çocukla konuşmak ve bu sahnelere karşı onları rahatlatmak akılda tutulması gereken noktalardandır. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, ya sürecindeki duygular, arkadaşlık, empatik duruş ve destek olma gibi kavramların üzerine sohbet edilebilir.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 7 yaş ve üzeri çocuklar için, izlemesi eğlenceli ve çok öğretici bir filmdir.

6 SÜPER KAHRAMAN (BİG HERO 6)

Walt Disney Animasyon- 2014

İyi seyirler