EVDE SIKIŞIP KALMANIN STRESİYLE NASIL BAŞA ÇIKARIZ?

Dünyanın heryerini etkisi altına alan Kovid-19 salgını hayatlarımızı etkilemeye devam ediyor. Pandemi sürecinin uzaması ile beraber ev-okul ya da iş-okul, yani ev-hayat dengesinde pek çok değişiklik hızlı ve devamlı olarak karşımıza çıkıyor. Alınan anlık önlemler sebebiyle dış dünyadaki değişiklikler evlerimizin içine, günlük rutinlerimizin heryerine yansıyor. Sürecin zorlu bölümlerinden birisi de, evden çalışan anne babalar olarak ev içindeki düzeni bu anlık değişimlere uyumlu hale getirmek ve ebeveyn çocuk ilişkisini dengelemek…

Evin düzeninde yemek saatleri, çalışma saatleri, okul saatleri ve dinlenme saatleri çakıştığı için, bu durum evin tüm üyelerinde bir stres kaynağı oluşturuyor. Tansiyonun yükseldiği böyle durumlarda evden çalışan anne babalar için ebeveyn çocuk ilişkisini dengelemek epeyce zorlaşıyor. Pandemi yasakları azalarak sağlıklı günlerimize yeniden kavuşmadıkça, bir süre daha küçükler ve büyükler olarak hayatlarımızı evlerimize sığdırarak devam edeceğiz.

Bu süreci daha rahat ve tüm ev bireyleri için daha sağlıklı geçirebilmek adına yapabileceğimiz bazı adımları cocukicinicerik.com da sizler için anlattım.