FİLM ÖNERİSİ: Ferdinant

Çocuklar için çizgi film önerisi: FERDİNANT

 

Dış görünüm hiçbir şeydir, kimlik her şey.

Dış görünüşümüz kim olduğumuz üstünde ne kadar etkilidir? Bizi biz yapan şeyler sadece görüntümüz müdür, yoksa kim olduğumuz, ne düşündüğümüz, ne hissettiğimiz mi önemlidir? Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz Ferdinant filmi. Eğlenceli bir şekilde çocuğunuzla kimlik ve zorbalığı konuşabileceğiniz bir keyifli bir çizgi film.

Bu film, arenada dövüşmektense tarlalarda çiçek koklamayı tercih eden bir boğanın yaşam öyküsünü ele alıyor. Ferdinant babasıyla kaldığı çiftlikte, daha küçük olması rağmen farklı tercihleri, ilgileri ve beklentileri olan bir çocuk boğadır. Arkadaşlarını önemser ve şiddete karşı durur. Diğerlerinin kendisinden dış görünüşüne bakarak beklediği gibi davranmaya dirençli duruşu ile bir gün kendisine bambaşka bir hayat sunan bir çiftliğe gider. Ancak yine dış görünüşü yüzünden başı derde girer ve işler karışır. Evine, ait olduğu yere dönmek için mücadele veren Ferdinant, arkadaşlarının da oldukları gibi olacakları bir hayat için arenaya çıkar. Ve sonunda tüm önyargıları kıracak bir düello sergiler.

Her çocuğun kendi potansiyelini gerçekleştirebilmesi için kendi olabilmesi, kendi yolunu bulabilmesi şarttır. Eleştiriler, ön yargılar, beklentiler ya da etiketlemeler çocuğun kendi olmasının önüne geçer. Kişinin kendi olarak kabul edilmediği her nokta da ise zorbalık başlar. Bir kişinin özelliklerini, becerilerini, düşüncelerini ve hislerini nasıl sahiplendiğine dair yol gösteren bu film, aynı zamanda zorbalık karşısında yapılabileceklere dair ipuçları veriyor. Becerilerini bulduğun, koşulsuz sevildiğin, dış görünüşü sebebiyle yargılanmadığın bir dünyanın kapılarını aralıyor. Çocuklara kendi içlerindeki özü bulup, ondan vazgeçmemeleri ve kendileri olmaları gerektiğini anlatan bir film olduğu için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film, bir çocuğa kim olmak istediğini bulma yolunda cesaret veren, kendini ve herkesi olduğu gibi kabul etmesinin önemini vurgulayan bir yapıya sahiptir. Tüm dünya size dışardan bakıp tek bir şey görürken, sizin kendi özünüzü/içinizi onlara göstermenizin ne kadar dönüştürücü bir gücü olduğuna odaklanır. Çocuklara koşulsuz olarak kabul görmenin, ilişkilerde zorbalığı, etiketlemeyi ve önyargıları bir kenara bırakmanın önemini anlatır. Ve herhangi bir zorbalık karşısında tek seçeneğin zorba gibi olmak olmadığının altını çizer. Herkes olduğu gibi kabul edilebildiğinde birbirinden çok farklı kişiler bile arkadaşlık kurabilirler.

Ebeveynler için dipnot;

Film çocuklara zorbalıklara mücadeleyi ve kendi kimliğini savunmayı ele aldığı için bazı sahnelerin kaygı verici ya da korkutucu olması olasılıklar dahilindedir. Mesela Ferdinant’ın panayır yerinde çıkardığı karmaşa sonucun bir bebeğin pusetiyle havalanması, Ferdinant’ın polisler tarafından zorla yakalanması ya da güreşemeyen boğaların bir fabrikada et haline getirilmesi gibi. Bu tür kaygı ve korku verici sahnelerin çocukları rahatsız edebileceği akılda tutularak, onları sakinleştirmek ve olaylar hakkında konuşarak izlemek önemli olacaktır. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, zorbalığın ne olduğu, hangi davranışları içerdiği ve zorbalığa karşı neler yapılabileceği konuşulup çocuklara kendi yollarını bulmaları için söz hakkı verilebilir.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 6 yaş ve üzeri çocuklar için, izlemesi eğlenceli ve çok öğretici bir filmdir.

FERDİNANT (THE STORY OF FERDİNAND)

Blue Sky Studio- 2017

İyi seyirler