FİLM ÖNERİSİ: Karlar Ülkesi

Çocuklar için çizgi film önerisi: KARLAR ÜLKESİ

 

Kardeşler arası ilişki daima iyi mi olur?

Kardeşlik çoğu çocuk için anne ve babadan sonraki ilk ilişkilerin başında gelir. Bu ilişki üstünden kendilerine dair pek çok meseleyi tanımlamaya çalışırlar. Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz Karlar Ülkesi filmi. Hem pek çok konuya değinmeye izin veren, hem de ebeveynler olarak izlerken çocuğunuzla beraber keyif alabileceğiniz bir çizgi film.

Bu film, küçükken çok iyi anlaşan ancak aralarında yaşanan olaylardan sonra uzaklaşan iki kız kardeş Anna ve Elsa´nın hikayesini konu alıyor. Elsa´nın duyguları sebebiyle kar yaratma ve kara hükmetme gibi bir takım özel güçlerinin oluşu ve ebeveynlerinin ölümünden sonra bu gücün ortaya çıkmasının ardından Elsa ülkesini terk ediyor. Anna ise ablasının herkesten uzaklaşmasına anlam veremeyerek onu ikna etme çabasına giriyor. Böylece iki kız kardeş arasında amansız bir macera başlıyor.

Kardeşler arasında geçen çekişmelerin yoğunluğunu eğlenceli olarak anlatan bu film, her iki kardeşin neler hissettiğini kendi bakış açısından izleyiciye yansıtıyor. Sorunların çözüme kavuştuğu ana kadar farklı duygular an be an sahneye çıkıyor.

Kardeş ilişkilerini yönetmek hem ebeveynler hem de kardeşler için zaman zaman zorlaşır. Aslında temel olan hissedilen duyguların sağlıklı bir şekilde dışa vurulmasıdır. Elsa’nın hiçbir şey hissetmemeye çalışarak özel gücünü kontrol etmeye çalışmasının zorluklarını ve kendi duyguları ile barışmanın nasıl sağlıklı bir iletişimi doğurduğunu gözler önüne serer. İki kardeşin birbirlerine karşı beslediği hisleri anlatan bu film çocuklara hem duyguları anlamayı hem de karşı ile empati kurmayı dolaylı yoldan öğretir. Duygulardan kaçmamayı ve onları açıkça ifade edebilmenin önemini çocukların anlayabileceği şekilde anlatan bir film olduğu için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film, çocukların kendi duygularını tanımalarına ve özellikle kardeşleri ile ilgili duyguları hakkında konuşmalarına yardımcı olur. İki kardeş arasında geçen olayların empatik bir yaklaşımla ele alındığında çözülebileceğine dair yollar öğrenirler. Benzer şekilde ebeveynler de çocuklarının kıskançlık, suçluluk, öfke, çaresizlik, hüzün gibi duyguları hakkında konuşmak, iletişimlerini kuvvetlendirmek için kaynak sağlamış olurlar. İster büyük çocuk ister küçük çocuk olsun, kardeşler arasındaki bağın tartışılacağı bir ortam yaratır.

Ebeveynler için dipnot;

Film iki kardeş arasındaki koşulsuz sevgiyi ve duygulara güvenmeyi gösterse de zaman zaman korkutucu öğeler içeren sahnelere de eşlik etmektedir. Örneğin kardeşlerin anne ve baba kaybı ve donarak ölmekte olan karakter çocukların kaygılarını ortaya çıkarabilir. Bu kaygılarla ilgili olarak da çocukla konuşmak ve bu sahnelere karşı onu rahatlatmak akılda tutulması gereken noktalardandır. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, iki kız kardeşin bu maceranın sonunda ne öğrenmiş olabilecekleri ve bu mesajı kendi hayatlarına nasıl uygulayabilecekleri, onların güçlü yönleri (öz denetim, cesaret, iletişim, birliktelik gibi) çocuklara sorulabilir.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 5 yaş ve üzeri çocuklar için, izlemesi eğlenceli ve çok öğretici bir filmdir.

KARLAR ÜLKESİ (FROZEN)

Walt Disney Animasyon- 2013

İyi seyirler