FİLM ÖNERİSİ: Küçük Ayak

Çocuklar için film önerisi: KÜÇÜK AYAK

 

Ama doğruyu söylüyorum, her zaman doğruyu söyledim…

Merak bizi bilinmeze doğru götürür ki biz daha fazla bilgiye erişebilelim. Ancak bazen öğrendiklerimiz önceden bildiklerimiz ile ters düşer ve birden kendimiz güvensiz bir zeminde buluveririz. Ayağımızın altındaki taşlar kayar, etrafımızdakiler bize şüpheli gözlerle bakar. Cesaret, önyargılara rağmen doğruyu söyleyip merakla keşfetmeye devam etmektir. Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz Küçük Ayak filmi. Önyargılardan kurtulup cesaretle deneyimleyebilmeye dair mesajlar içeren bir çizgi film.

Bu film, Migo adındaki bir Yetinin efsane olduğuna inanılan insan ırkını bulmasıyla başlayan yolculuğunu anlatıyor. Yetinlerin yaşadıkları yer olan buzlu dağlara bir insanın gelmesiyle başlayan olaylar, Yetinlerin dağın dışında bir yerlerde de hayatın ve başka varlıkların olduğunu fark etmeleriyle devam ediyor. Fakat yüzyıllardır kendilerini güvende tutan bilgiler ve kuralların değişmeye başlamasıyla oluşan bir kaos genç yeti Migo’nun dışlanmasıyla sonuçlanıyor. Migo merakını takip ederek gördüğü şeyin peşinden gidip tanıştığı o insan ile dost oluyor. Geri döndüğünde ise halkının hem kendisine hem de insanlara karşı sürdürdükleri bu önyargılar konusunda çetin bir mücadeleye başlıyor.

Ön yargılar ve farklılıklar üzerine yoğunlaşan bu film, her iki tarafında ön yargılar karşısında izledikleri yolları göstererek bireyleri birbirlerine saygı göstermeye davet ediyor.

Bilinmezlik çoğu zaman tehlikelidir çünkü bilinmez olan güvensiz hissettirir. İnsanoğlu yıllar boyu bilinenlere tutunarak güvenli bir sistem içinde düzenin devam etmesini sağlarmıştır. Gelenekler bu sebeple önemlidir ve saygı gösterilmesi gerekir. Ama körü körüne inanılması gerekmez ve tam açıklanmadıysa sorgulamak faydalıdır. Çünkü bir şeye inanmak onu doğru yapmaz. Ve merak duygusu insanoğlunun gelişmesi için temeldir. Bu filmde, ergenlik dönemindeki genç yetinin merakı sayesinde bir mit olarak tanınan “insan” canlısını bulmasının ardından kuralları sorgulamaya başlaması anlatılıyor. Ve doğruyu söylediği için dışlanan genç yetinin dışlanması ile devam ediyor. Ancak filmde yalanlar yüzünden arkadaşlık ilişkisi bozulan bir yetiyi de gözlemleyebiliyoruz. Ve sonunda o ilişkileri yine doğrular ile toparlayabileceğimizi anlıyoruz. Diğer yandan filmde insanların penceresinden de neler olduğunu görüyoruz. Hayatta sadece ün ve şöhretin önemli olduğunu varsayan bir Percy adındaki gencin yeti ile tanışmasından sonra yaşadığı değişiklikler çocuklara ilişkilerin önemini aktarıyor. Karşılıklı önyargının yerini meraklı ve önyargısız bir keşif süreci aldığında herkesin birbiri ile dost olabileceğini fark ediyoruz. Küçük ayak, hayatta doğruların peşinden gitmenin, önyargısız olunduğunda önemli olanın ilişkilerimiz olduğu mesajını verdiği için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film, çocukları merak etmeye, öğrenmeye, araştırmaya ve denemeye devam etmeleri gerektiğini anlatan bir temaya sahiptir. Hayat bazen tam istenilen desteği vermediğinde önemli olanın ilişkiler olduğuna ve ilişkinin yalansız sevgi dolu olması gerektiğine dayanır. Yalan ilişkileri yaralar ve gerçekler bazen korkutucu olsa da bir yalanın içinde yaşamaktan iyidir. Öte yandan ün, şöhret, para, pul gibi şeylerin hayatta önemsiz olduğunu, ancak sevdiklerimizi korumak ve onların yanında yer almanın gerekli olduğunu öğrenebilirler. Sevgi birbirimize karşı verebileceğimiz en değerli duygudur ve tüm önyargıları yıkabilir. Bildiğimiz doğruları sorgulamak ve doğru bildiklerimiz üzerinde durmak gibi iki temel ana fikri de Migo’nun macerasında bulabiliyoruz. Çocuklar bu filmden ön yargıları bir kenara bırakıp kendimizden farklı olanlardan da bir şeyler öğrenebileceklerini ve buna saygı gösterebileceklerini öğrenirler.

Ebeveynler için dipnot;

Film önyargılar karşısında ısrarcı, kuralları sorgulama konusunda cesur bir genç örneği sunmakla beraber bazı sahnelerin kaygı verici ve korkutucu olabileceği akılda tutulmalıdır. Mesela yetilerin dağ gibi yüksek bir yerden aşağı atlamaları ya da insanların yetileri dart silahlar ile yaralaması korkutucu olabilir. Öte yandan insanlar ile yetilerin karşılaştıkları sahnelerde yetilerin etraftaki evlere zarar vermeleri, insanların da çığlık atarak kaçıştıkları bölümler kaotik gelebilir. Bu tür kaygı ve korku verici sahnelerin çocukları rahatsız edebileceği akılda tutularak, onları sakinleştirmek ve olaylar hakkında konuşarak izlemek önemli olacaktır. Her ne kadar film cesareti ve doğruluğu ön plana alan bir film olsa da arka planda kötü ve incitici sözler söyleyerek zorbalık yapan karakter de mevcuttur. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, zorbalığın zararları, önyargıların engellerini konuşmak ve ne demek olduklarını anlatmak çocuklara daha fazla düşünce için fırsat verilebilir.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 6 yaş ve üzeri çocuklar için izlemesi eğlenceli ve öğretici bir filmdir.

 KÜÇÜK AYAK (SMALLFOOT) 

Warner Bros – 2018

İyi seyirler