FİLM ÖNERİSİ: Küçük Prens

Çocuklar için film önerisi: KÜÇÜK PRENS

 

Asıl sorun büyümek değil, büyürken unuttuklarımız…

Büyürken neleri unutuyoruz? Oyun oynamayı, neşeyi, bağlılığı, sevgiyi, zamanı, değer verdiğimiz şeyleri… Belki daha pek çok şeyi. Çocuklar ile (çocukluk ile) aramıza koca bir dünya giriyor, adı yetişkinlik. Küçük Prens büyürken unutulan her şey için herkese bir kapı aralıyor. Yeniden düşünmek, yeniden fark edebilmek için. Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz Küçük Prens filmi. Birbirimize bir adım daha yaklaşabilmek için izlenmesi gereken bir çizgi film.

Daha çok önce pek çok uyarlamasını gördüğümüz kitap bu kez izleyicinin karşısına film içinde film olarak çıkıyor. Hikayenin merkezinde küçük bir kız ile geçmişte kendisini ıssız bir çölün ortasında bulan ve Küçük Prens ile tanışan emekli olmuş bir pilot var. Küçük kız annesi tarafından “mükemmel” bir şekilde yetişkinlerin dünyasına hazırlanırken bu yaşlı pilot ile tanışıp dost olur. Bir yandan annesinin her saniyesini doldurduğu “yetişkin” dünyasını deneyimleyen küçük kız diğer yandan pilotun anlattığı bambaşka bir dünyanın varlığını keşfeder; Küçük Prensin dünyasını. Zamansızlığa karşı anın tadına varmak, çıkar ilişkilerine karşı saf sevgi ve bağlılık gibi iki farklı uç ile karşılaşır. Filmin kurgusu öyle bir yapılanmıştır ki, Küçük Prens’in bir zamanlar çölün ortasında pilota anlattığı tüm dersleri küçük kız annesi ile yaşadığı ilişkide deneyimlenmiş olur.

Bir yere varmanın tek bir yolu yoktur. Günümüz dünyasında ebeveynlerin çocukları için kurguladıkları gelecek ve bu geleceğe varmak için hem kendilerine hem de çocuklarına hazırladıkları yoğun programlar en çok da aralarındaki ilişkiyi mahvediyor. Küçük kızın pilot sayesinde tanıyabildiği dünyada ise sıcak bir ilişkinin önemi vurgulanır. Stresten, asosyallikten, rekabetten uzak dostluğun, sevginin, arkadaşlığın ön planda olduğu başka bir yol daha vardır. Pilotun anlattıkları üzerinden Küçük Prens ile tanışan küçük kız artık bambaşka değerlere inanan, hayallerinin peşinde koşan ve yakın ilişkilerinin sorumluluğunu alan birine dönüşür. Filmin sonunda pilotun minik kıza sarılarak “Büyüyünce mükemmel bir yetişkin olacaksın.” demesi üzerine gözleri olan anneyi görünce, varılacak yere giden tek bir yol olmadığını bir kez daha anlarız.

Küçük Prens hikayesinin hem kitap olarak hem de film olarak bizlere verebilecekleri pek çok tasvirde aşağı yukarı aynıdır. Bir çocuğun bakış açısının ve hatta değerlerin yetişkinlikte nasıl değişip kaybolduğu anlatılır. Çocukken sahip olunan hayallerden büyürken vazgeçmenin bize hayatın anlamını ve güzelliklerini nasıl unutturduğunu hatırlatılır. Gençlik çağlarımızı geleceğe yatırım amacı ile  stresli bir programla geçirirken sevdiklerimize ayırdığımız vakitten çaldığımızı gözler önüne serer. Ancak Küçük Prens bana kalırsa her okuyuşta, her izleyişte kişiye bu mesajlardan çok daha fazlasının veren bir yapıttır. Hakkında ne söylesek az kalır diyebileceğimiz cinsten bir yaşam felsefesi içerir. Günümüz çağında ebeveynlerin çocukları ile aralarında kurdukları ilişkiyi yeniden hatırlamaları için, çocuk bakış açısıyla dünyayı görebilmeleri için ve kendi çocuk taraflarına temas edebilmeleri için bir fırsat sunar.

Çocukluğunuzu asla yitirmeyin…

Ebeveynler için dipnot;

Film çocuklara empati, tutkularının peşinden gitmek ve anın tadına varabilmek gibi pek çok önemli temayı öğretebilse de genel olarak işlenen ölüm/kayıp temalı sahneler ve küçük kızın macerasındaki bazı sahnelerin korkutucu olması olasılıklar dahilindedir. Mesela Küçük kızın fabrikaya gidişi ve orada yaşadığı tehdit içeren sahneler, pilot ile geçirdikleri vakitlerdeki minik kazalar, pilotun hastaneye götürülüşü gibi sahneler. Bu tür kaygı ve korku verici sahnelerin çocukları rahatsız edebileceği akılda tutularak, onları sakinleştirmek ve olaylar hakkında konuşarak izlemek önemli olacaktır. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, Pilotun neler öğretmeyi denediği, filmdeki  karakterlerin güçlü yanları ve eğer çocuğunuz orijinal kitabı okudularsa film ile benzerlikleri konuşulup çocuklara hayat üzerine düşünmeleri için cesaret verilebilir.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 10 yaş ve üzeri çocuklar için izlemesi eğlenceli ve öğretici bir filmdir.

KÜÇÜK PRENS (LE PETİT PRİNCE) 

On Animation Studio – 2015

İyi seyirler