FİLM ÖNERİSİ: Şarkını Söyle

Çocuklar için çizgi film önerisi: ŞARKINI SÖYLE

 

Hayallerimiz konusundaki yargıları kim oluşturur?

Kendimiz ile ilgili pek çok veriye karşıdakinin (dışarıdakinin) geri bildirimlerinden ulaşırız. Var olan yeteneklerin keşfi ve bu yeteneklere güven süreci ise dışardan gelen bilgiyle çakıştığında zorlu olur. Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz Şarkını Söyle filmi. Hem eğitici hem öğretici, hem de ebeveynler olarak izlerken çocuğunuzla beraber keyif alabileceğiniz bir çizgi film.

Bu film, tamamen bizimkine benzeyen ama hayvanların yaşadığı bir dünyada geçmektedir. Buster Moon adındaki bir zamanların başarılı tiyatro sorumlusu, kibar ve iyimser bir koalanın tiyatrosunu korumak için verdiği mücadeleyi konu almaktadır. Buster Moon tek hayali olan tiyatrosunun kapanmaması için büyük bir şarkı yarışması düzenler ve hayallerinin peşinden gitmek isteyen diğer beş hayvanla yolu kesişir.

Ne kadar farklı karakterler ve ne kadar farklı hayatlardan gelseler de hepsinin tek bir ortak noktası vardır, o da hayallerini gerçekleştirmek. Bir koala, fare, bir fil, bir domuz, bir goril ve bir kirpinin hayallerini gerçekleştirme sürecinden birbirlerinden nasıl öğrendiklerini, birbirlerini nasıl desteklediklerini ve kendilerine nasıl güvendiklerini gözler önüne serer.

Kişinin hayallerinin ve yeteneklerinin peşinden gitmesinin ve bunun için çok çaba sarf etmesinin önemini temel alan film, aslında insanların kendilerine güvenmesinin sonuçlarını da özetliyor. Aynı zamanda farklı hayatlardan, farklı yaş dönemlerinden ve farklı kişiliklerden gelsek de insanların sosyal varlıklar oluşu sebebiyle etraflarına duydukları ihtiyacı, doğal ve samimi bir şekilde çocuklara vurguluyor. Sosyal desteğin önemli oluşunu, yardım istemenin yardım etmek kadar normal olduğunu ana temada olmasa da çocuklara anlatan bir film olduğu için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film, çocuklara hayallerinin peşinden giderken nelerle karşılaşılabileceğini dair örnekler teşkil eder. Bir kişinin kendi yeteneğindeki güvenerek ve desteklenerek nasıl kendini aşabileceğini, bir hayali gerçekleştirmek için hiçbir zaman geç olmadığını öğrenebilir. En önemlisi çevreden gelen (dışarıdan) gelen bilgi aksini söylese de yeteneklerine inanmanın önemini görürler. Bütün zorluklar karşısında umutsuzluğa ve çaresizliğe düşülebileceğini normalleştiren film, insanların birbirlerine inanmaları ve yardım etmelerinin değiştirici gücüne vurgu yapar.

Ebeveynler için dipnot;

Film her ne kadar hayaller için çabalamak, cesur olmak ve birlik olmakla ilgili açık ve destekleyici mesajlar verse de bazı karışık mesajlar bulunmaktadır. (Örneğin karakterlerin yalan söylemesi ya da birbirlerini kırması gibi) Çocuklarla konuşulması gereken bu mesajlara, Ash’in kötü giden ilişkisi, Johnny’nin kendini nasıl hissettiği ve neden babasıyla ilişki kuramadığı noktasından başlanabilir. Karakterin bu zor duyguylarla baş etme yollarındaki farklılıklar ve olası yeni yollar çocukla konuşmak ve tartışmak açısından akılda tutulmalıdır. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, karakterlerin güçlü yönlerinin neler olduğu ya da takım çalışması, cesaret, sabır gibi özellikleri nasıl gösterdikleri de konuşulabilir. Kendi sesinin bulmanın neden bu kadar önemli olduğunun da birlikte altı çizilmelidir. 

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 7 yaş ve üzeri çocuklar için, izlemesi eğlenceli ve çok öğretici bir filmdir.

ŞARKINI SÖYLE (SING)

Illumination Entertainment- 2016

İyi seyirler