FİLM ÖNERİSİ: Sihirli Ejder

Çocuklar için çizgi film önerisi: SİHİRLİ EJDER 

 

Bir dilek hakkın olsaydı ne dilerdin?

Hayattan ne beklediğimiz büyük ve önemli bir sorudur. Ama daha büyük ve önemli olan şey hayatta bizim için nelerin değerli olduğudur. Geleceğine odaklanmış bir genç için kendi değerlerini bulmak deneyimler ve bu deneyimlerden çıkan derslere bağlı olabilir. Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz SİHİRLİ EJDER filmi. Düşündürücü ve aynı zamanda eğlendirici bir çizgi film.

Bu film, büyük hayalleri olan bir üniversite öğrencisinin hayatta neyin önemli olduğuna dair sorgulamasını konu alıyor. Din isimli genç, işçi sınıfı bir aileden gelmektedir ve sıradan işlerde çalışarak ailesinin geçimine destek sağlamaktadır. Mahallesindeki en yakın arkadaşı Li Na ansızın taşınınca Din hayal kırıklığına uğrar ve bir daha onu göremez. Aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen Din, şu an zengin bir hayat yaşayan Li Na ile yeniden konuşabilmenin hayallerini kurmaktadır. Bir gün karşısına gizemli bir yaşlı adam çıkar ve ona iyi yüreğinden dolayı küçük bir çaydanlık verir. Bu çaydanlıktan tüm dilekleri gerçeğe dönüştürebilen Long isimli bir ejderha çıkar. Böylece Din’in üç dilek hakkı doğar ve tahmin edildiği gibi Din sadece Li Na ile yeniden arkadaş olmak ister. Ancak Long bu üç dilek hakkı boyunca Din’i hayatta neyin önemli ve değerli olduğuna (örneğin para, güç, şöhret gibi) ikna etmeye çalışır. Bu sırada ejderhanın peşinde olan kötü adamlarla çetin bir yarış başlar. Çünkü sihirli ejderha kötü yürekli insanların eline geçtiğinde kötü dilekleri de gerçekleştirmektedir. Bu koşturmacada Din dilek haklarını onun için gerçekten önemli olan şeylere harcaması gerektiğini kısa bir sürede anlar. Çünkü bu macerada hayata dair büyük sorulara cevap bulması gerekecektir. Ve ne isterse istesin dilek dileyebileceği bir durumda iken neyin gerçekten değerli olduğuna karar vermek çok önemlidir.

Çocuklar için yapılmış pek çok animasyon belirli bir tema çerçevesinde gerçekleşir ve o temaya dair konuşmaya fırsat tanır. Ancak bu film, çocuklarla daha geniş bir çerçeveden hayatı değerlendirmeye ve sorgulamaya kapı aralıyor. Hayatta gerçekten önemli değerler nelerdir? Bu önemli değerler için neler yapılabilir? Ve bu değerler para, ün, şöhret gibi geçici değerler yerine arkadaşlık, aile bağları ve sevgi gibi insani değerler olduğunda kişinin hayatta attığı adımları nasıl etkiler? Hayata dair felsefi bir bakış açısı sunan film, aynı zamanda dilek haklarımız olduğunda neyin değişmesini isteyebileceğimize dair terapötik bir sorgulamayı da çocuklarımıza düşündürtüyor. Yaratıcı ve umut dolu bir gelecek için çocuklara hayattaki değerlerini bulmanın önemini anlatan bir film olduğu için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film çocuklara insanların farklı değerlere sahip olabileceğini göstermekle başlar. Çünkü sihirli ejderha kimin eline geçer ise o kişiye ait dilekleri gerçekleştirmektedir ve değerleri uğruna diğer insanların canını yakabilecek kişiler Din’in elinden ejderhayı almaya çalışmaktadırlar. Ancak Din çaydanlığı aldıktan sonra tüm dilekleri sevdikleri için en iyi şekilde kullanmaya çalışır. Bu arada Long ise Din ile kurduğu sıcak ve samimi arkadaşlık sayesinde ailenin, arkadaşlığın ve başkalarına özverili hizmetin değerini de öğrenmeye başlar.

Bağlar birbirine yardım ile güçlenir, mutluluklar paylaşınca çoğalır. Çocukların kendileri için önemli olan değerler ile aileleri için önemli olan değerleri sorgulayabilmelerine yardımcı olur.

Ebeveynler için dipnot;

Film çocuklara sevgiyi, şefkati ve aile bağlarının önemini sunsa da bazı sahnelerin kaygı verici ya da korkutucu olması olasılıklar dahilindedir. Mesela Din kötü adamlarla savaşırken kovalamalar ve yaralamalar çoğunluktadır. Bazı sahnelerde bireyler ölmekte ve yeniden hayata döndürülmektedir. Ayrıca bir sahnede ölen bir karakterin cennete gidişi ve orada kalmayı reddedişi tasvir edilmiştir. Yaşı küçük olan çocuklar için bu tür kaygı ve korku verici sahnelerde çocukları sakinleştirmenin önemli olduğu ve olaylar hakkındaki hislerini ifade etmelerine yardımcı olmak gerektiği izlerken akılda tutulmalıdır.

Ek olarak, başrol karakteri Din şefkatli ve alçak gönüllü olsa da annesine yalan söylediği ve okuldan kaçtığı sahneler de mevcuttur. Bu tür durumlar çocukla tartışılabilir. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, değerlerin ne demek olduğu, onu mutlu eden değerlerin neler olabileceği ve bu değerler için neler yapılabileceği sorulabilir. Ana karakterin başkalarının çıkarlarını kendi çıkarlarının üstünde tutması ve alçakgönüllü olmasının neden önemli olduğu konuşulabilir. Bu değerlerin neden karakterin güçlü olabilecek yönleri olduğu sorgulanabilir. Çocuğun gerçekten üç dilek hakkı olsaydı ne dilerdi ve neden dilerdi, konusu da sohbete eklenebilir.

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 7yaş ve üzeri çocuklar için, izlemesi eğlenceli ve çok öğretici bir filmdir.

SİHİRLİ EJDER (WİSH DRAGON)

Netflix- 2021

İyi seyirler