FİLM ÖNERİSİ: Troller

Çocuklar için çizgi film önerisi: TROLLER

 

Mutluluk nedir? Nasıl bulunur?

Hayata dair bakış açımızın olumlu ve olumsuz oluşu problemleri ele alma ve onları çözme yollarımıza yansır. Tüm bunlar mutlu ya da mutsuz olmak için bir sonuç mudur, yoksa bir tercih mi? Çocuklar için hazırladığımız film arşivinde bu ayki önerimiz Troller filmi. Hem eğitici hem öğretici, hem de ebeveynler olarak izlerken çocuğunuzla beraber keyif alabileceğiniz bir çizgi film.

Bu film, neşeli ve eğlenceli, birbirinden farklı olan rengarenk küçük canlıların, trollerin macerasını konu alıyor. Troller, yaşadıkları ormanda büyük ve mutsuz devler olan Bergenlerden kaçmaktadırlar. Çünkü Bergenler ancak ve ancak Trol yiyerek mutlu olabileceklerini düşünmektedirler. Bu iki grup arasındaki macera Bergenlerin, Trol lider Poppy’nin eğlenmek için düzenlediği bir parti sırasında onların saklandığı yeri fark etmeleriyle başlıyor.

Bir grup kaçarak diğer bir grup da yakalayarak mutluluğu arıyorlar. Öte yandan Trollerin arasında yakalanmamak için her türlü eğlenceden kaçan Branch’in duygularını bastırarak kendini mutsuzluğa hapsetmesinin de atlı çiziliyor.

Çocuklarla duyguları konuşurken duyguların temellendiği bazı düşünceler ya da düşünce kalıpları da ortaya çıkabilir. Hissedilen duyguların ne olduğu kadar nasıl şekillendiği, hangi durum ile bağlantılı olduğu da kendilerine ve olaylara karşı bakış açılarını etkilemektedir. Aynı olay karşısında iki farklı karakterin gözünden iki farklı bakış açısı sunan film, bu duyguların davranışları nasıl etkilediğini gösteriyor. Birlik ve beraberlik sonucu kazanılan zafer sonrasında herkesin mutlulukla ilgili bir yargıya varması gerekiyor. Mutluluk nedir? Nasıl bulunur? Çocuklara mutluluğun bakış açısındaki ufak değişiklikler sonucu ulaşılabileceğini anlatan bir film olduğu için öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

Bu film, birbirine destek vermenin ve birlik beraberliğin üstüne temellense de çocuklara mutluluğun sebebini sorgulatan bir yapıya sahiptir. Mutluluğun belirli bir dış nesneye ya da olaya bağlı olmadığını vurgulayarak odağı içsel kaynaklara çevirir. Çocuklara duyguları düşünme ya da düşünerek kontrol etmek yerine onları hissetmeye ve ifade etmeye davet eder. Böylece herkes kendi içindeki bir kaynakla mutlu olarak gerçek rengine kavuşacaktır.

Ebeveynler için dipnot;

Film çocuklara mutluluğu ve beraberliği anlatırken eğlenceli bir müzikal gösteri sunsa da bazı sahnelerin kaygı verici ya da korkutucu olması olasılıklar dahilindedir. Mesela sevimli Trollerin korkutucu ve devasa Bergenler tarafından yenilip yutulması ya da ikinci karakter Branch’ın pesimist olmasının sebebinin anneannesinin gözlerinin önünde öldürülmüş olması gibi. Bu tür kaygı ve korku verici sahnelerin çocukları sakinleştirmek ve olaylar hakkındaki hislerini ifade etmelerine yardımcı olarak izlemek açısından akılda tutulmalıdır. Ek olarak, filmin Bridget karakterinin dış görüşünü konusunda bize ne söylediği ve aslında kendine güvenmenin/ inanmanın nelerle ilgili olduğu çocukla tartılabilir. Filmin çocuklara katacağı faydayı arttırmak adına, mutluluğun ne olduğu, nasıl bulunduğu konuşulup çocuklara kendilerini ne zamanlar mutlu hissettikleri sorulabilir. 

 

Her çocuğun gelişimi değişiklik göstermekle birlikte 6 yaş ve üzeri çocuklar için, izlemesi eğlenceli ve çok öğretici bir filmdir.

TROLLER (TROLLS)

Dream Work Animasyon- 2016

İyi seyirler