KİTAP ÖNERİSİ: İşi Başından Aşkın Anne Babalar için Hayat Rehberi

Çocuk bakımı mı, peki ne zaman?

Hayatın temposuna ayak uydurmak zor. Hele ki ebeveyn olunca… Bunca koşturma ve işin arasında çocuklara verilmesi gereken vakti nereden bulacağız? İş yaşamı, aile yaşamı, sosyal ve özel yaşam arasındaki dengeyi çocuklar açısından en sağlıklı şekilde nasıl kuracağız? Başucu kütüphanemizde bu ay,  anne babalara kitap önerileri listemizde Francine Ferland´ın İŞİ BAŞINDAN AŞKIN ANNE BABALAR için HAYAT REHBERİ kitabı var. Bu kitap anne babalara tüm bu koşuşturmaca içinde nasıl bir yol izleyebileceklerine dair ipuçları veriyor. Zamanı yönetmeyi, böylece yaşamları dengeleyebilmeyi amaçlıyor.

Francine Ferland bu kitabında ne anlatıyor?

Kanada’da bulunan Montreal Üniversitesi’nde uzun yıllar ergoterapist olarak çalışan Francine Ferland bu kitabında, zamanın yönetimi konusunda çaresiz hisseden pek çok ebeveynin ortak sesi olmaya çalışıyor. İş yaşamındaki beklentiler, evdeki günlük işler, çocukların eğitimi ve özel hayat arasında su gibi hızla geçen zaman yapılması gereken işleri üst üste yığıyor. Tabi ki pek çok ebeveyn bu “yapılması gereken işler” listesinde kaybolabiliyor. Ferland aslında bu kayıp zamanı anlamak adına da bazı ipuçları öneriyor. Çünkü tüm bu koşturmacanın ebeveynler üzerindeki baskısını biliyor. Öte yandan ebeveynleri koşturan bir çocuğun neler yaşadığını da gözler önüne sermeyi unutmuyor. Hem ebeveyni hem de çocuğu kapsayan bir koşuşturmanın strese nasıl dönüştüğü konusunda ise aydınlatıcı bilgiler veriyor.

İşi Başından Aşkın Anne Babalar için Hayat Rehberi neden öneriler listesinde?

Pek çok ebeveynlik kitabının çocuklarla kaliteli vakit geçirme konusunda vurgu yaptığı görülür. Çocuklarla ilgilenmek, oyun oynamak, günlük yaşamı beraber geçirmek şüphesiz ki çocuklar açısından çok önemlidir. Ancak aynanın diğer yüzünü hiçbir ebeveynlik kitabı göstermiyor. Zamanın hızla aktığı bu çağda ebeveynlik kitabında yazanları uygulamaya vakit bulamayan pek çok ebeveynin ne yapması gerektiği hep eksik kalıyor. İşi Başından Aşkın Anne Babalar için Hayat Rehberi bu noktada ebeveynlere zamanın yönetimi konusunda ipuçları sunuyor. Vaktin ergonomik kullanımı gündelik işleri düzenlerken işi başından aşkın ebeveynlere de güç sağlıyor. Hangi işin hangi enerji ve zamanı gerektiğini, hangi işi kimin yada kimlerin yapabileceğini ve bütün bu organizasyonun zamanı tasarruflu kullanmaya nasıl dönüşebileceğini anlatıyor. Üstelik bu önerileri de kağıt kalem kullanarak yapılan bir çizelge üzerinde somutlaştırıyor. Böylece zaman yönetiminde ustalaşan ebeveynlerin hem kendilerine hem de çocuklarına ayıracak kaliteli vakitleri oluyor. İşi Başından Aşkın Anne Babalar için Hayat Rehberi ebeveynlere stresi azaltıp kaynaklarını çoğaltmalarını sağlaması nedeniyle öneriler listesindeki yerini korumaktadır.

İşi Başından Aşkın Anne Babalar için Hayat Rehberi’nde hangi sorulara cevap bulabilirsiniz?

“Bunca işin arasında çocuğuna nasıl vakit ayıracağım?” “Bütün evin işleri bana bakıyor?” “Bu çocuk bizim hayat koşuşturmamıza ne zaman ayak uyduracaklar?” “Çocuklar bu koşuşturmaya nasıl yardımcı olurlar?” “Peki ya bizi strese sokan işler ne olacak?” “Hangi iş kimin için daha kolaydır?” “Hem gecelere kadar çalışıp hem de stressiz olmayı nasıl başaracağım?” “İşlerin peşinde koşmaktan oyun oynamaya vakit mi kalır mı ?”

Francine Ferland bu kitapta aslında zamanın ebeveynler ve çocuklar açısından farklı aktığına vurgu yapmaktadır. Bu farklı akış işi başından aşkın anne babalar açısından strese sebep oluyor ve çocuklar ile ilişkide sorunlara yol açıyor. Ferland her ebeveynin zamanın yönetimi konusunda ustalaşabileceğini ve hem fiziksel bende psikolojik olarak enerjilerini dengeleyebileceklerini söylüyor. Böylece herkes için kaliteli vaktin oluştuğu, gerçekten önem verilen aktivitelere zaman kaldığı öngörülebilir bir yaşam sunuyor ve ekliyor:

 

“Zamanla ilişkimiz, yaşama ve çalışma biçimimizi etkiler, ailemizi de etkiler. Genellikle çocuklar yetişkinlerin saatlerine ve programlarına uymak zorunda kalırlar. Çocuklar yavaş yavaş doğal ritimlerinden vazgeçmeyi öğrenir ve anne babaları gibi itilip kakıldıklarını hissederler. Rahat davranmak, acele etmemek için zamanları yoktur.” (Alıntı)

Künye:

İşi Başından Aşkın Anne Babalar için Hayat Rehberi (Pour patentsiz debordes et en manque d’energie)

Francine Ferland

Çeviren: Şilan Evirgen

Yapı Kredi Yayınları, 2006

116 sayfa