KİTAP ÖNERİSİ: Önce Çocuklar

Evliliği bitirme kararı ardından kimden boşanmak?

Evliliği bitirme kararı vermek kadar boşanma sürecini yönetmek de ebeveynleri stres altına sokar. Bu zorlu kararın çocuklar açısından pek çok sonucu olacaktır. Peki evliliğini bitiren ebeveynler kimden boşanmaktalar? Partnerleri mi, çocukları mı? Başucu kütüphanemizde bu ay,  anne babalara kitap önerileri listemizde JoAnne Pedro-Carroll’ın ÖNCE ÇOCUKLAR kitabı var. Bu kitap boşanma süreci ve sonrasındaki ebeveynler için bu çok çarpıcı soruyu ele alarak onları çocuklar ile ilişkileri hakkında sorgulamaya yönlendiriyor.

JoAnne Pedro-Carroll bu kitabında ne anlatıyor?

Kariyerine konsantrasyon zorluğu yaşayan ve öfke problemi olan çocuklarla çalışarak başlayan Pedro-Carroll, bu çocukların hayatlarındaki ortak zorluğun ailelerindeki karmaşa olduğunu fark etmiştir. Ailesi boşanan çocukların kendilerini yalnız hissederek yaşadıkları stresi sınıfta attıklarına yönelik gözlemleri olmuştur. Daha sonra ebeveynleri boşanmış çocuklar üzerine yoğunlaşarak onlara çeşitli baş etme becerileri öğreten grup çalışmalarına başlamıştır. Klinik kariyerinin devamında bu alanda uzmanlaşan Pedro-Carroll tüm bu çalışmalardan sonra Boşanmış Ailelerin Çocuklarına Yönelik Müdahale Programı’nı geliştirmiştir. Bu kitap, boşanma öncesi, boşanma sırası ve sonrasında çocukların ve ailelerin yaşayabilecekleri problemleri betimleyerek ailelere bir nevi yol gösterici niteliğindedir. Boşanma kararının çocuklara nasıl açıklanacağından boşanma sonrasında yaşanabilecek çatışmalara kadar pek çok konuyu inceleyen  bu kitap boşanmanın hem kısa hem de uzun süreli etkilerine değinmektedir. Rochester Üniversitesi’nde 25 yıllık çalışmalarına dayanarak çocukların boşanma sürecine dair duygularını ve düşüncelerini sıralayan JoAnne Pedro-Carroll, ebeveynlere bu zorlu süreçte çeşitli yollar önererek destek olabilmeyi amaçlamaktadır.

ÖNCE ÇOCUKLAR neden öneriler listesinde?

Boşanma süreci çiftlerin hayatında stres verici pek çok basamağı barındırır. Özellikle ebeveyn olan çiftlerin boşanmanın sonucunda karşılaşılan duygularla boğuşurken bir yandan da hayatlarını toparlamak adına aktif çaba harcamaları gerekir. Kararın uygulanmasındaki yasal sorunlar, kararı çocuklara açıklamak, çocukları negatif etkilerden korumaya çalışmak gibi problemler ebeveynleri “güçlü” olmaya iterken, bir hayatı hem kendileri hem de çocukları için yeniden yapılandırmak çok zorlayıcı olabilmektedir. Önce Çocuklar bu noktada ebeveynlere, çocukların boşanmanın ardından neler hissedebilecekleri ve neleri düşünebilecekleri ile ilgili geniş bir açı sunuyor. Boşanan ailelerde çalıştığı çocuklardan çarpıcı örnekler veren Pedro-Carroll, aslında ebeveynlere boşanma sonrası dikkat ve önem vermeleri gereken tek bir şeyin olduğunu anımsatıyor; o da çocukları. Bu kitap boşanma kararın ardından stresli bir döneme giren ebeveynlerin, olayın sessiz kahramanlarını unutmamaları gerektiğini vurgulamaktadır. Çünkü bu dönemde çocukların pek çok sebepten ötürü kendilerini ifade edemediklerini açıklayan Pedro-Carroll, ebeveynlere çocuklarına nasıl yaklaşacakları konusunda fikirler sunmaktadır.  Önce Çocuklar bu noktada, adı gibi merceği önce çocuklara tutması sebebiyle ve ufak iletişim tavsiyeleri üzerine odaklanmasıyla öne çıkar.

ÖNCE ÇOCUKLAR’da hangi sorulara cevap bulabilirsiniz?

“Çocuklara bu kararı nasıl ve ne zaman açıklamalıyım?” “Annesi/babası hakkındaki her şeyi bilmeli mi?” “Aramızdaki çatışmalardan nasıl koruyabilirim?” “Kiminle kalması en doğrusu?” “Hayatında nelerin değişmesi gerek?” “Duygularını ifade etmesini nasıl sağlayabilirim?” “Ya beni sevmezse/ ya bende nefret ederse?” “Ona nasıl yardımcı olabilirim?” gibi sorular ve çok daha fazlası boşanma sürecine giren her ebeveynin aklından geçmektedir.

JoAnne Pedro-Carroll bu kitapta, ebeveynlerin tüm bu soruların cevaplarını yaşanan stresin altında kaybolmadan görmelerini sağlamaya odaklanıyor. Aslında böyle bir yaşam döneminde çocukların tek ihtiyacının ebeveynlerinin ilgisi, anlayışı ve desteği olduğunu vurgulayarak ebeveynlere “başarılı bir boşanmanın” neler üstüne temellendiğini açıklıyor. Önce Çocuklar adı gibi boşanma kararı alan ebeveynlere kendilerini sorgulatıyor kendinizin ve çocuklarınızın geleceğini nasıl hayal ediyorsunuz? Ve ekliyor;

 

“Her ne kadar eski eşinizin davranışlarını veya tercihlerini kontrol edemeseniz de, çocuklarınızın hayatlarını şekillendirirken çok önemli olan bir faktör üzerinde kontrolünüz vardır-yani, kendi ebeveynlik tarzınızla çocuklarınıza sunduğunuz aile hayatının kalitesi. Çocuğunuzla sınırdı sevgi v güvenli sınırlar içeren, yakın ve sıcak bir ebeveynlik ilişkisi kurarak ona büyük bir armağan verirsiniz.” (Alıntı)

 

Künye:

Önce Çocuklar (Putting Children First)

JoAnne Pedro-Carroll

Çeviren: Arzu Birkan

Doğan Kitap, 2010

287 sayfa