KİTAP ÖNERİSİ: Oyun Oynama Sanatı

Oyun? Nerede, nasıl?

Çocukla ilişki kurmaktan bahsedildiğinde oyundan bahsetmemek mümkün değildir. Çünkü çocuklarla konuşmanın, onları anlamanın, onlara yardım etmenin yolu oyun oynamaktan geçiyor. Hayatlarını oyun üzerinden deneyimleyen bu minik insan canlılarının oyun yolu ile gelişmeleri de hiç şaşırtıcı değil. Peki ebeveynler çocuklarına oyun yolu ile nasıl yardımcı olabilirler? Başucu kütüphanemizde bu ay, anne babalara kitap önerileri listemizde Aletha J. Solter’ın OYUN OYNAMA SANATI kitabı var. Bu kitap ebeveynler oyun yolu ile çocuklarına nasıl ulaşabilecekleri konusunda sayısız öneri sunarak oyun oynama sanatını ele alıyor. 

Aletha J. Solter bu kitabında ne anlatıyor?

Aletha Solter İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde insan biyolojisi mastırı, Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji doktorası yapan bir gelişim psikoloğudur. Aynı zamanda Bilinçli Ebeveynlik Enstitüsü kurucusu olan Solter, pek çok ülkede anne babalara ve profesyonellere yönelik ebeveynlik workshopları düzenlemektedir. Zaman içinde bilinçli ebeveynliğin adımlarını çocuklarla oyun oynama ilkelerinin arasına yedirerek oyun oynama sanatı ile ilgili pek çok öneri biriktirmiştir. Solter bu kitabında, ebeveynlere çocuk yetiştirmenin zorlu basamaklarında oyunu bilinçli olarak nasıl kullanacaklarını ve oyunu kullanarak çocuklarına nasıl yardım edeceklerini anlatıyor. Oyun oynamanın tıpkı bağlanma gibi çocukların hayatlarındaki onulmaz yerini dile getirirken bağlanma oyunlarını zorlu geçişlerin üstesinden gelmek adına kullanılmasının çocuğu güçlendirdiğini vurguluyor. Çocukların doğum travması, ayrılık kaygısı, boşanma, kardeş rekabeti, doğal afetler, hastalık ya da hastane geçmişi gibi pek çok konuda baş etme gücüne destek olabilecek adımlar bu kitapta ele alınıyor. Pratik ve uygulanabilir önerileri ile bu kitap ebeveynlere kendi çocukları ile bağlantıyı kaybetmeden oyun oynamanın inceliklerini anlatıyor.

OYUN OYNAMA SANAT neden öneriler listesinde?

Oyun ile ilgili olarak pek çok kaynak ebeveynlere oyun becerileri, oyun çeşitleri, oyunun geliştirici yönleri hakkında yol gösterici olmaktadır. Ancak pek az kaynak çocuğa yardım ve çocuğu kendi duygularına karşı güçlendirmek amacı ile oyunu kullanır. Oyun Oynama Sanatı bu noktada, spesifik konularda zorlanan çocuklar için spesifik oyunlar önererek bir nevi ilk yardım kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Ebeveynleri ile yakın ve sıcak bir ilişki kuran çocukların duygularını oyun yoluyla çok daha kolay ifade ettiklerini biliyoruz. Özellikle zorlu duygularda çocukların ebeveynler tarafından korunup kollanmaya ve hatta yol gösterilmeye ihtiyacı oluyor. Çocuğu bu gözle dinlemeyi, onu anlamayı ve ona yardım etmeyi oyun yolu ile yapılmasından bahseden Oyun Oynama Sanatı, ebeveynler için bir acil durum kitabı gibi işlev görüyor. Kolay ve anlaşılır bir dil ile, basit ve pratik oyun önerileri ile dolu olması açısından ebeveynlik kitapları arasında öne çıkmaktadır. 

OYUN OYNAMA SANATI’ nda hangi sorular cevap bulabilirsiniz?

Pek çok ebeveyn bu yolculukta şu soruları kendisine sorarken kendini yakalayabilir: “Çocuğuma nasıl sınır koyarım?”, “Çocuğumun öfkesi ve saldırganlığı ile nasıl başa çıkabilirim?”, “Çocuğum kardeşini kıskanıyor bunu nasıl engelleyebilirim?”, “Boşanıyoruz ve atlatmasına yardımcı olabilecek şeyler neler?”, “Çocuğum ödev yapmakta, yatağa gitmekte, benden ayrılmakta zorlanıyor, bu normal mi?”, “Travmayla başa çıkmakta hangi oyunları iyi gelebilir?”, “Ebeveyn çocuk bağını hangi oyunlarla güçlendirebilirim?”.

Aletha J. Solter bu kitapta, çocukların ebeveynleri ile mutlu ve uyumlu bir ilişki kuramadıklarında ve/veya bir travma yaşadıklarında aradaki bağın zayıflayabildiğini vurgu yapmaktadır. Bu bağın zayıflaması ise bir çocuk için hayati önem taşıyan güvenlik hissini zedelenmesi anlamına gelir. Çocuğun güvensizlik hissini yoğun yaşaması sonucunda davranışsal ve duygusal sıkıntılar ortaya çıkar. Oyun çocukların en iyi bildiği ve yapmayı en çok sevdiği şeydir ve ebeveynler bu zayıflayan bağı tekrar ve tekrar güçlendirebilirler. Oyunlar çocuklarla bağ kurmanın en kolay yoludur. Ancak daha da önemlisi oyunlar yoluyla çocuklar bütün duygularını ebeveynlerine aktarabilirler. Güçlü bir bağ ve doğru oyunlar bunu sağlamayı başarır. Solter ebeveynlere oyunlar aracılığı ile duygulara giden yolu gösteriyor ve ekliyor;

“Çocuklarınız, bütün duygularını, en acı verici olanların bile, onaylayıp kabul etmenize ihtiyaç duyar. Sizin göreviniz, onun nasıl duygular besleyip beslememesi gerektiğine karar vermek değil; ne hissederse hissetsin, sevmek ve kabullenmektir.” (Alıntı)

Künye:

OYUN OYNAMA SANATI (Attachment Play; How to solve children’s behavior problems with play, laughter and connection)

Aletha J. Solter

Çeviren: Türe Özer

Doğan Kitap, 2017

215 sayfa