ÖFKE KRİZLERİ İLE İKİ YAŞ SENDROMU

“Terrible two” olarak da bilinen 2 yaş sendromu anneye bağımlı olunan ve tek başına varolmanın imkansız olduğu bir dönemin ardından ayrışma ve bireyselleşme adımlarının atıldığı ilk evredir. Kendi benliğini farkeden çocuk kararlarını ailesine ve çevresine iletmekte ve fikirlerinin değerli olduğunu göstermekte ısrarcıdır. Bu sebeple pek çok konuda negatif cümleler kurar ve “hayır”, “olmaz istemiyorum” gibi olumsuz ifadeleri sıklıkla kullanırlar.

Genellikle 18 ay ile 36 ay aralığındaki çocuklarda görülen iki yaş sendromu sağlıklı bir psikolojik gelişimsel evredir. Henüz duygusal olarak tam gelişmemiş ancak kendini ifade etmekte ve ortaya koymakta istekli olan bu yaş aralığındaki çocuklar bu dönemden geçerken farklı davranışlar sergileyebilirler. Her çocuk kendine özgü karakteristik özellikleri sebebiyle bu dönemi farklı yaşarken, dönemin sona erme süresi de çocuktan çocuğa göre farklılık gösterebilir.

Ebeveynler açısından zorlayıcı olmasının yanı sıra dikkatle yönetilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemin özelliklerini cocukicinicerik.com a yazdım.